
What Consumer found some surprising results through a study, while comparing the cost of typical pre-packaged or ready meals with the costs associated with making the same dish from scratch, According to the SOURCEWIRE, seems that the biggest shockers were things like cottage pie, which was found to be well over twice the price of home-made; while lasagne was a whopping £5.46 extra to buy as a ready meal. Among the desserts, a simple rice pudding would cost you £3.27 when shop bought, compared to only £1.92 when making at home. And chocolate crispy cakes are a bargain at only £1.09 at home, compared to a price tag of £2.49 in the shops. And now when difference was negligible, or was actually cheaper in the shops: chicken nuggets, fishcakes and meatballs.
What Consumer’s Catriona Bright said: “This survey is a real eye opener in terms of showing us how much money we can save if we are prepared to put in a little more effort. But more than that, it’s showing us that with only a handful of ingredients we can produce the same thing without any of the additives, but with all the smugness of knowing it’s home-made!”
Sources:
http://www.sourcewire.com/releases/rel_display.php?relid=43150&hilite=
food money saving study
0 comments :
Post a Comment